Utem

sinav_utem

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 01 Haziran 2014’de Ankara’da Yapılacaktır…

Posted by | Genel | No Comments

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları, 28 Şubat 2014 tarih ve 112 sayılı Bakanlık Makamının Değişiklik Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında: 2014 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 01 HAZİRAN 2014 tarihinde Ankara’da saat 10:00’da GAZİSEM tarafından belirlenen yerlerde düzenlenecektir.

Sınav 120 dakika sürecek, Sınav Duyurusunda yer alan konuları içeren 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli test usulüne göre yapılacaktır. Söz konusu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup, geçme notu 70′ dir.  Sınav katılım ücreti olan 50 TL, Halk Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı” adı ile herhangi bir havale ücreti ödemeksizin yatıracaklardır.

Adaylar sınav ücretini Halk Bankası şubelerinden birine elden yatıracaklardır. Şube dışında, ATM veya internet yoluyla, posta ve benzeri diğer yollarla yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Duyurusu İçin Lütfen Tıklayınız

 Sık Sorulan Sorular İçin Lütfen Tıklayınız.

Başvuru formları, geçmiş dönem soru ve cevapları ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Mevzuatına Ana Sayfamızda bulunan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Bölümünden” ulaşabilirsiniz.

[table “18” not found /]

İl GTH Müdürlüklerinin Dikkatine !
Tarimbilgislem4

Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı “Web Sayfası Yaygınlaştırma Çalışması Eğitimi” 1.dönemi 17-21 Mart 2014 tarihinde Eğitim Merkezimizde düzenlendi

Posted by | Genel | No Comments

Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı “Web Sayfası Yaygınlaştırma Çalışması Eğitimi” 1.dönemi 17-21 Mart 2014 tarihinde Eğitim Merkezimizde düzenlendi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Kurumsal web sayfalarının www.tarim.gov.tr sayfası altında toplanması için düzenlenen eğitimin 17-21 Mart 2014 tarihleri arasında 1.Dönemi tamamlanmış 2.Dönem ise 31 Mart – 01 Nisan 2014 tarihleri arasında planlanmıştır.

Tarimbilgislem1 Tarimbilgislem2 Tarimbilgislem3 Tarimbilgislem4

IMG_0101

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Yönetim Geliştirme Dairesi Başkanlığınca düzenlenen “Resmi Yazışma Kuralları ve Rapor Yazma Teknikleri” konulu eğitim programına Eğitim Merkezimizde yapıldı

Posted by | Genel | No Comments

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Yönetim Geliştirme Dairesi Başkanlığınca düzenlenen “Resmi Yazışma Kuralları ve Rapor Yazma Teknikleri” konulu eğitim programına Eğitim Merkezimizde yapıldı. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünden 31 katılımcının yer aldığı program 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.

Eğitici olarak Gazi Üniversitesinden Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Ertuğrul YAMAN, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin DEMİROLTA ve Başbakanlık İdareyi Geliştirme Daire Başkanlığından Uzman Talat BAYRAKTAR’IN  görev aldığı eğitim programında katılımcıların “Temel Dil Bilgisi, Anlatım Bozuklukları, Yazım Kuralları, Noktalama İşaretleri, Rapor Yazma Teknikleri ve Resmi Yazışma Kuralları” konularında bilgilerinin pekiştirilmesi amaçlanmıştır.

 

IMG_0101 IMG_0121

 

TZOB_egitim1

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinde Görevli Tarım Danışmanları Yönelik “Proje Döngüsü Yönetimi” Eğitim Programı Tamamlandı

Posted by | Genel | No Comments

Bakanlığımız ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan “Tarımsal Yayım ve Eğitim İşbirliği Protokolü” çerçevesinde, Ziraat Odalarında çalışan tarım danışmanlarının danışmanlık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla planlanan eğitimlerden “Proje Hazırlama ve Proje Döngüsü Yönetimi” 27 Ocak -7 Şubat 2014 tarihleri arasında Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde gerçekleştirilmiştir. Kapanış törenine Daire Başkanı Süleyman BULUT, TZOB Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin COŞKUN ve Eğitim Merkezi Müdürümüz Erdal ÇETİN teşrif etmişlerdir.

Eğitimin kapanış töreninde konuşma yapan; Türkiye Ziraat Odaları Birliğinde Başkan Danışmanı Sayın Hasan Hüseyin COŞKUN; Ziraat Odalarında çalışan danışmanların eğitimlerine önem verdiklerini, bu amaçla Bakanlığımız ile işbirliği halinde düzenlenen bu kursun hayırlı olması dileğinde bulundu.

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sayın Süleyman BULUT konuşmasında, geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz eğitim ve yayım çalışmalarımıza yeni bir vizyon geliştirmek, geleceğe yönelik hızlı kararlı ve somut bir çiftçi eğitimi ve yayım çalışmaları gerçekleştirmek eğitim ve yayım çalışmalarımızın ana eksenini oluşturduğunu,

Bakanlığımızın da son yıllarda tarımsal yayım çalışmalarının en önemli uygulamalarından bir tanesi de; Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinde etkinliğin artırılmasına yönelik olarak; Kamunun yanında, Ziraat Odaları, Sivil Toplum Örgütleri, Serbest Tarım Danışmanları ve Tarımsal Danışmanlık Şirketlerinin de hizmet sunucu olarak yer aldığı “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sistemi” olduğunu belirterek, Ziraat Odalarında çalışan danışmanların danışmanlık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla bu kursun düzenlendiğini belirterek, kursa katılan kursiyerlere çalışmalarında başarılar dileğinde bulundu.

Ayrıca bu kursun düzenlenmesinde işbirliği yaptığımız Ziraat Odaları Merkez Birliği yöneticilerine ve personeline, kursa ev sahipliği yapan Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ve kursta görev yapan öğreticilere, kursun düzenlenmesine katkı sunan mesai arkadaşlarına teşekkür ederek, kursun hayırlı olması dileğinde bulundu. Daire Başkanı Süleyman BULUT ve Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin COŞKUN’un konuşmalarından sonra katılımcılara belgeleri takdim edilmiştir.

TZOB_egitim1 TZOB_egitim2 TZOB_egitim3

 

logo150x75

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca Düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi” Programı Başladı

Posted by | Genel | No Comments

Bakanlığımız Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında görev yapan personele düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi” programı 10 Şubat 2014 tarihinde başladı.

Her iki hizmet biriminden toplam 26 katılımcının iştirak ettiği program 10-28 Şubat 2014  tarihleri arasında toplam 60 saat olarak düzenlenmektedir. Eğitim Merkezimizin deneyimli eğitim görevlilerinin yer aldığı sürekli eğitim programı sonunda katılımcılarınYetişkin eğitiminin temel ilkelerini öğrenmeleri, Yetişkin eğitiminde öğrenme modellerini kavramaları, Etkin bir eğitim programı içeriği ve görsel malzemeleri tasarlamaları, Eğitim sunumunda etkinlik sağlamaları, zor katılımcıları yönetebilmeleri ve  interaktif, akılda kalıcı ve zevkli bir eğitim programını oluşturabilmeleri amaçlanmıştır.

Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen sürekli eğitim programı sonunda yapılacak sunum ve test sınavı sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecektir.

29.01.2014hbr2

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği Arasında Tarımsal Yayım ve Eğitim İşbirliği Protokolü

Posted by | Genel | No Comments

Bakanlığımız ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında 14.05.2012 tarihinde imzalanan “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği Arasında Tarımsal Yayım ve Eğitim İşbirliği Protokolü” kapsamında düzenlenen eğitimler devam ediyor.

2013 yılında İl ve İlçe Ziraat Odası Başkanlıklarında görev yapan tarım danışmanlarına yönelik düzenlenen “İletişim ve Tarımsal Yayım Metodolojisi” ve “Proje Döngüsü Yönetimi” eğitimlerinin ardından 2014 yılında da bu eğitimlere devam ediliyor.

Bu kapsamda yine İl/ilçe Ziraat Odası Başkanlıklarında hizmet veren 16 tarım danışmanı meslektaşımıza Eğitim Merkezimizde 27 Ocak – 07 Şubat 2014 tarihleri arasında “Proje Döngüsü Yönetimi ve Fon Kaynakları” konusunda eğitim düzenlenmektedir.

Eğitim görevlisi olarak Yüksel DEĞİRMENCİ, Mustafa YAŞAR ve Ali GÜL’ün görev aldığı ”Proje Döngüsü Yönetimi ve Fon Kaynakları” eğitim ile ziraat odalarının kurumsal kapasitelerinin arttırılması, proje hazırlama, yürütme ve değerlendirme konusunda tecrübe sahibi olmaları ve ulusal/uluslararası fon kaynaklarını kullanarak bölgelerinde tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamaları amaçlanmıştır.

 

 

29.01.2014hbr1 29.01.2014hbr2 29.01.2014hbr3 29.01.2014hbr4

24.01.2014hbr1

Proje Hazırlama ve Değerlendirme Eğitimi Kapanış ve Sertifika Töreni 24.01.2014 Tarihinde Yapıldı

Posted by | Genel | No Comments

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Koordinasyonunda Eğitim Merkezimizde 06-24 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlenen “Proje Hazırlama ve Değerlendirme Eğitimi” Kapanış ve Sertifika Töreni 24.01.2014 Tarihinde Yapıldı.

Müsteşarımız Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI’nın teşrif ettiği törene Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Sayın Doç.Dr. Masum BURAK, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Sayın Halil İbrahim GÜL, Eğitim Merkezi Müdürü Erdal ÇETİN, Bakanlık Bürokratları ve Bakanlığımız Yenimahalle Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Kampüsü çalışanları katılmıştır.

Sayın Müsteşarımız Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI’nın Tarımsal Araştırmalar ve Eğitim üzerine yaptığı sohbet toplantısının ardından katılımcılara sertifikaları takdim edilmiştir.

 

24.01.2014hbr1 24.01.2014hbr2 24.01.2014hbr3 24.01.2014hbr4 24.01.2014hbr5 24.01.2014hbr6 24.01.2014hbr7 24.01.2014hbr8

 

2014 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programı Uygulama Esasları

Posted by | Genel | No Comments

2014 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programı Uygulama Esasları

Bakanlığımız “2014 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programı Uygulama Esasları” Müsteşarlık Makamının 30.12.2013 tarih ve 739 sayılı Olurları ile yürürlüğe girmiştir.

2014 Yılı Hizmetiçi Eğitim Programı Uygulama Esasları kapsamında 2014 yılında Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde uygulanacak eğitim programlarına başvurular ve eğitim programı çağrıları  “Hizmetiçi Eğitim Bilgi Sistemi (HİEBİS)” kayıt sistemi üzerinden online yapılacaktır.

Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze bireysel veya kurumsal yapılan/yapılacak eğitim talepleri Uygulama Esasları kapsamında dikkate alınmayacaktır. ”

cimmyt2

Uluslararası Buğday ve Mısır Geliştirme Merkezi (CIMMYT) Bölgesel İstatistik Eğitimi

Posted by | Genel | No Comments

Uluslararası Buğday ve Mısır Geliştirme Merkezi (CIMMYT) Bölgesel İstatistik Eğitimi Tamamlandı.

Eğitim Merkezimizde Uluslararası Buğday ve Mısır Geliştirme Merkezi (CIMMYT) tarafından organize edilen ve 8 farklı ülkeden 27 bilim adamının katıldığı Bölgesel İstatistik Eğitimi 30 Kasım 2013 günü sona ermiştir.

17-30 Kasım 2013 tarihleri arasında Tunus, Rusya, İran, Bulgaristan, Filipinler, İtalya, Meksika ve Çin’den gelen 27 bilim adamının katılımıyla düzenlenen Bölgesel İstatistik Eğitimi boyunca  Ülkemiz ve Bakanlığımız adına Eğitim Merkezimiz konuklarını ağırlamıştır.

 

 

cimmyt2 cimmyt1

mg3

Güvenli Traktör Kullanım Kampanyası

Posted by | Genel | No Comments

Güvenli Traktör Kullanım Kampanyası

Bakanlığımızın katkıları ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ve Yiğit Akü’nün desteği ile ‘Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi’nin ilk etkinliği 26 Eylül 2013’de Konya Altınekin’de ikinci etkinliği 12 Kasım 2013’de Manisa Saruhanlı’da gerçekleştirildi.
2013-2014 yıllarında ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanan ‘Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Projesi’ ile başta traktörler olmak üzere karayolunu en çok kullanan tarım araçlarının kullanıcılarının trafik kuralları hakkında bilgilendirilmesi, güvenli sürüş tekniklerinin benimsetilmesi, doğru kullanımla tarımsal işlerin güvenli yapılmasının sağlanması, bu araçları kullananların aracı daha iyi tanıması, benimsemesi ve sosyal yaşamına dâhil etmesinin sağlanması, sürücülerin karayolunu en çok kullanan tarım araçlarının sebep oldukları trafik kazalarının azaltılması amaçlanıyor. Etkinliklerde Bakanlığımız adına birer sunum yapan Dr. Mesut Gölbaşı projenin tarım kesiminde yaşanan kazaların azaltılmasına yönelik bir farkındalık oluşturmaya katkı sağlayacağını belirtti.

 

mg3  mg1  mg2